SQRT4 tvoříme budoucnost
  • Výuka
  • Projekty
  • Manifest
  • O SQRT4
  • Výuka
  • Projekty
  • Manifest
  • O SQRT4
SQRT4
  • Výuka
  • Projekty
  • Manifest
  • O SQRT4

 

Zhodnocení výuky na téma Letectví, která proběhla 19. a 21. 6. 2017
na Smíchovské střední průmyslové škole.

 

Úvod

Sqrt4 vytváří online vzdělávací platformu. Její součástí jsou praktické vzdělávací projekty. Ty umožňují studentům porozumět jádru problematiky v kontextu okolního světa, a rozvíjí tak klíčové dovednosti pro život ve 21. století.

Záměrem Letectví je zjistit, co obnáší realizace projektové výuky a jak ji může Sqrt4 podpořit.

 

Předpoklad

Středoškolští studenti jsou zvyklí na frontální výuku. Proto pro ně nebude snadné osvojit si pravidla projektového vyučování a přijmout zodpovědnost za vlastní vzdělávání.

Projektová výuka se vyznačuje tím, že podporuje rozvoj kritického myšlení, informační gramotnosti, kreativity, komunikace, schopnosti spolupracovat a rozhodovat se. Umožňuje člověku učit se z vlastních chyb, a tak podporuje rozvoj jeho osobnosti.

Je důležité studentům vysvětlit, že jim projektová výuka umožňuje zabývat se tím, co je zajímá. Ke zvolenému cíli je možné dojít jakkoliv. Učitel jim pomůže s orientací v daném tématu i zdoláním překážek. Záleží jen na studentech, jak s vymezeným časem naloží.

 

Podmínky

Výuka probíhala v laboratorní učebně s přístupem k internetu a projektoru. Oba dny se jí účastnilo přes 30 studentů. Projekt byl připraven pro studenty třetího ročníku, kteří měli zkušenosti s realizací vlastních projektů. Kvůli komplikacím se skupina změnila na studenty prvního ročníku. 

Výuky se měl účastnit asistent, který se nemohl dostavit.

 

Metoda

Letectví bylo připraveno ve spolupráci s leteckým inženýrem Jakubem Kučerou. Podklady k výuce byly vytvořeny pro samostatnou orientaci studentů v tématu. http://sqrt4.eu/vyuka/ 

Výuka byla rozdělena do dvou částí. V úvodní hodině (45 min) byli studenti seznámeni se základními principy letectví a hravým, vědeckým způsobem poznávání. V hlavní části (90 min) si studenti zvolili témata, která zpracovali ve skupinách. Cílem bylo vytvořit na zvolené téma výstižnou prezentaci. Učitel zastával roli poradce.

Na závěr, po prezentacích, zodpovídal dotazy studentů pilot a letecký konstruktér Jakub Kučera.

 

Zhodnocení
  • Spolupráce učitele a odborníka je při přípravě a realizaci projektové výuky důležitá. Odborník dokáže určit jádro tématu a doporučit, jak ho zkoumat v kontextu okolního světa a dobového vývoje.
  • Podklady k výuce by měly vznikat za pomoci asistentů, protože příprava projektové výuky je časově náročná.
  • Studenti neměli s formátem projektové výuky zkušenosti a bylo pro ně obtížné aplikovat učitelem demonstrované principy. Bylo by proto vhodné, aby i výuku zajišťovali asistenti, případně aby výuka probíhala v menším počtu studentů.
  • Pro přípravu a předvedení prezentace by studenti potřebovali víc času. Tento problém by vyřešila závěrečná hodina (45 min) určená prezentacím a konzultaci s odborníkem. Stojí však za zvážení, jestli je nutné, aby měla projektová výuka výstup, a případně jaký.
 
Závěr

Vzdělávání musí odpovídat tomu, co člověk potřebuje v životě umět. Projektová výuka učí člověka samostatně uvažovat a jednat. Rozvíjí tak jeho schopnost poradit si s jakoukoliv situací.

Pro studenty i učitele, kteří s ní nemají zkušenosti, je projektová výuka bezpochyby náročná. Lze předpokládat, že s rostoucím zájmem o tento formát výuky se bude náročnost jejího provedení snižovat.

Sqrt4 zajistí, aby online platforma propojovala učitele s odborníky a asistenty a poskytla jim kvalitní zázemí pro realizaci projektové výuky. 

Děkuji učitelům SSPŠ, kteří Letectví podpořili. Děkuji Jakoubovi Kučerovi za pomoc s přípravou projektu a zodpovězení studentských dotazů. Děkuji i studentům, za to, že projevili o Letectví zájem a v rámci svých schopností splnili zadání.

Děkuji Markovi Lovětinskému za videodokumentaci akce.

Změna v přístupu ke vzdělávání není rozhodně snadná. Proto oceňuji podporu, kterou projektová výuka na téma Letectví obdržela.

 

Dominik Schreier

V Praze, červenec 2017









Projekty
TECHNOLOGIE A INTERAKTIVITA